futbolo asistentas
02Bal

Jurgeno Kloppo asistentas – Pepijn Lijnders

Dar nepasiekus Čempionų lygos finalo jam jau buvo pradėta ruoštis, o planus rengė Pepijnas Lijndersas. Prieš pusfinalio rungtynes su Barcelona, Jurgeno Kloppo asistentas jau galvojo apie „idealų“ pasiruošimą joms. Jis galvojo apie tai, kad reikėtų pasikviesti komandą, kuri galėtų atkartoti Ajaxo arba Tottenhamo žaidimo stilių, tam, kad jie būtų pasiruošę žaisti prieš tokio tipo komandą, jeigu jiems pavyktų pusfinalyje įveikti Barceloną.

Pirmiausia buvo pasirinkta vieta, kuria tapo Marbela. Ji pasirinkta todėl, kad čia oras buvo panašus į tokį, koks yra Madride, be to, komandai bus lengva nepastebimai čia atskristi. „Aš tikrai norėjau suorganizuoti rungtynes, nes kitaip mes būtume turėję tris savaites be rungtynių“, – sako Lijndersas. „Norėjau, kad mes sužaistume su tokia komanda, su kuria potencialiai galime susidurti finale vykusiame Madride. Sumanymas buvo toks: slapta pakviesti komandą, kuri čia kelias dienas treniruotųsi žaisti taip, kaip mes norime, kad sužaistų prieš mus draugiškose rungtynėse“.

Lijnderso pastangos pasiteisino – Liverpulio klubui pavyko įveikti Barceloną ir patekti į finalą. „Benficos B komanda buvo ta, kurią mes pasikvietėme ir viskas liko slapta“, – sako Lijndersas. „Mes pristatėme jų treneriui idėjas, kaip mes norime, kad jie prieš mus žaistų. Jie turėjo žaisti taip, kaip žaidžia Tottenhamas: panašiai atlikti standartines situacijas, žaisti su panašia intencija ir tokia pat gynybine organizacija. Šių rungtynių negalėjo stebėti jokie pašaliniai asmenys. Mes netgi pastatėme aukštas užtvaras, kad viskas liktų slapta ir niekas nieko nepamatytų. Draugiškos rungtynės buvo sužaistos likus vienai savaitei iki finalo ir šioms rungtynėms mes ruošėmės taip, kaip ruošėmės ir finalui.“

Livrpulis nugalėjo Benficą B 3-0 ir finale įveikė Spurs‘us 2-0. Stebint kaip buvo įmušti pirmieji įvarčiai abiejuose rungtynėse, galima pastebėti panašų braižą, kai Liverpulis perima kamuolį ties vidurio linija ir atlieka ilgą perdavimą Sadio Mane. „Abiejuose momentuose galima aiškiai matyti kaip mes išsidėstome, kad galėtume dominuoti žaidime dėl „antro kamuolio“, o atkovojus kamuolį iškart ieškojome Sadio Mane laisvojo zonoje už paskutinės varžovų gynėjų linijos.“

Su Lijndersu kalbuosi Melwood‘o treniruočių bazėje. Jis užsivilkęs džemperį ant kurio puikuojasi šešios žvaigždės, simbolizuojančios kiek kartų Liverpoolis laimėjo Europos taures, ir paaiškina kaip vyksta trenerių personalo darbas. „Jurgenas Kloppas yra mūsų lyderis ir veidas, jis kuria mūsų charakterį ir mus motyvuoja. Peteris Krawietzas yra atsakingas už rungtynių analizę, jis paruošia visą reikalingą vaizdo medžiagą, kuri parodoma žaidėjams. Aš pats esu atsakingas už treniruočių procesą.“

„Mes kartu sprendžiame kokias žaidimo ypatybes norime įdiegti komandoje ir tada aš pagal tai paruošiu pratimus. Viskas paprasta, pagrindinė žaidimo ir pratimų idėja, kuri stimuliuoja mūsų žaidimo mentalitetą yra ta, kad mes norime atsikovoti kamuolį kuo greičiau ir tai padaryti kuo arčiau varžovų vartų. Šis žaidimo elementas dominuoja kiekviename pratime. Mūsų trenerių personalas visada ieško būdų, kaip padaryti, kad žaidėjai būtų labiau spontaniški ir kūrybingi.“

Atliekamas kontra-spaudimas varžovų aikštės pusėje jau yra tapęs Liverpulio žaidimo vizitine kortele. Lijndersas atsakingas už tokio žaidimo modelio kūrimą ir parengia tokius pratimus, kurie padėtų žaidėjams įvaldyti tokį žaidimo stilių. Pavyzdžiui, treniruotėje gali būti tokia taisyklė, kad įvartis įskaitomas tik tada, jeigu visi komandos žaidėjai yra priešininkų aikštės pusėje. „Tai daroma tam, kad komanda įprastų greitai išbėgti ir visada būtų pasiruošusi kontra-spaudimui. Greitas varžovų spaudimas yra įmanomas tik tada, kai komandos žaidėjai visada yra kartu. Žmonės sako, kad Liverpoolis gerai daro tą ar aną, bet aš visada sakau, kad pagrindinis dalykas, kurį mes labai puikiai atliekame yra tas, kad mes visada esame kartu, t.y. žaidėjai yra arti vienas kito.“

Lijndersas paaiškina, kad yra daug būdų, kaip žaidėjus mokyti atlikti kontra-spaudimą. „Paimkime paprastą rondo žaidimą 5v2. Mūsų žaidimo esmė yra judėjimas ir greitis, todėl tie penki žaidėjai turi judėti non-stop. Du žaidėjai esantys viduryje turi stengtis perimti kamuolį iki to momento, kol dar nepadaryti pirmieji šeši perdavimai. Jeigu jiems pavyksta tai padaryti, tai abu žaidėjai palieka vidurį. Jeigu kamuolys perimamas tik po to, kai buvo padaryti šeši perdavimai, tai iš vidurio išeina tas žaidėjas, kuris perėmė kamuolį. Visa tai atspindi mūsų kontra-spaudimo žaidimo idėją: kuo greičiau perimti kamuolį iš varžovų, jiems pradėjus ataką nuo savų vartų. Lijndersas toliau kalba apie tai, kaip jie treniruotėse naudoja kitus rondiškus pratimus, pavyzdžiui, dvi komandos po tris žaidėjus žaidžia prieš vieną komandą, kurios sudėtyje taip pat yra trys žaidėjai. Jeigu jiems pavyksta perimti kamuolį, tai besiginančia komanda tampa ta, kurios žaidėjas prarado kamuolį. Tai pratimas, kuriame vyrauja nuolatinė tranzicija ir čia žaidėjai neturi laiko išgyventi dėl prarasto kamuolio.

Žaidimas rondo 6v3

Lijndersas tikina, kad tokie žaidimai padeda kurti Liverpulio identitetą. „Pradžioje žaidėjai turi suprasti kiek svarbus kontra-spaudimas yra mūsų komandai. Jie turi pajausti tai ne galva, bet širdimi. Jie pradeda pratimą su tikslu išlaikyti kamuolį, bet vos jį praradę, jie turi iškart taikyti kontrą-spaudimą varžovams.“

„Kai komanda treniruotės metu praranda kamuolį, tai jūs iškart išgirstumėte mane, Jurgeną ar Peterį šaukiantį: „Pirmyn! Atsikovokit kamuolį! Nesustokite!” Ir visa tai skamba taip garsiai, jog gali tai išgirsti net Mančesteryje (juokiasi). Jie turi suprasti kodėl tai taip svarbu. Ta jėga ir emocija sudaro mūsų žaidimą. Mūsų žaidimo identitetas – intensyvumas. Ir tai atsispindi kiekviename pratime. Treniravimas man patinka todėl, kad per kuriamus pratimus, tu gali įdiegi komandoje tam tikrą bendrą žaidimo „elgseną“. Dėl to aš ir gyvenu.“

Lijndersui tik 36 metai, bet treneriu dirba jis jau ilgai. Būdamas 17 metų baigė savo kaip žaidėjo karjerą dėl rimtos kelio traumos. Po šio įvykio jis greitai įsitraukė į treniravimą ir po sėkmingos darbo pradžios mažame Olandijos futbolo klube SVEB, jis įsidarbino jaunimo treneriu PSV klube. 2007 jis pradėjo dirbti Porto futbolo akademijoje. Jis čia treniravo jaunimo komandas ir buvo atsakingas už žaidėjų individualų ugdymą. Po kelių sezonų juo susidomėjo Manchester United ir norėjo jį pasikviesti dirbti pas save, bet taip neįvyko, nes Alexas Fergusonas paliko Mančesterio klubą, o Lijndersas 2014 metais prisijungė prie Liverpulio. Čia jis dirbo su U-15 ir U-16 komandomis. Po metų jis prisijungė prie pagrindinės komandos trenerių štabo, kai Liverpuliui vadovavo Brendanas Rodgersas.

Lijndersas teigia, kad yra atvejų, kai tam tikri žaidėjai jį įkvepia sukurti pratimą. „Rondo žaidimas 5v2 yra puikus to pavyzdys. Mes šį žaidimą dabar vadiname „Millio rondo“, nes jį sukurti mane įkvėpė Jamesas Milneris, nes jis visada perimdavo kamuolį ties pirmais atliekamais varžovų perdavimais. Jis buvo labai staigus ir jo pavyzdys padėjo šį rondo žaidimą pakelti į kitą lygį. Aš pagalvojau: „ Kokią taisyklę galėčiau įvesti į šį žaidimą, kad visi taip intensyviai žaistų, kaip tai daro Milneris?“ Pasvarstęs sugalvojau tokį paskatinimą žaidėjams: jeigu viduryje esantys du žaidėjai perima kamuolį varžovams dar neatlikus šešių perdavimų, tai jie abu įgyja teisę palikti vidurį. Aš pasakiau Milneriui: „Tai tavo idėja!”. Kitiems žaidėjams toks pratimas irgi patiko.“

Lijndersas yra įsitikinęs siekiamų idealų suteikiama jėga ir sako, kad klubo identitetą atspindi menedžeris (Anglijoje vyriauieji treneriai vadinami „menedžeriais“) ir kapitonas. „Komandos širdis tokia, kokią turi ir jos treneris, todėl trenerio charakteris taps ir komandos charakteriu ilgalaikėje perspektyvoje. Taip jau yra. Nėra galingesnio ginklo, kaip tavo paties pavyzdys. Jeigu aš drausmingas treneris, tai man nebus reikalo drausminti žaidėjų. Mūsų kapitonai Jordanas Hendersonas, Jamesas Milneris, kartu su Virgilu van Dijku, yra labai disciplinuoti, o tai reiškia, kad visi likę seka jų pavyzdžiu. Yra toks Theodore Roosevelto posakis: „Žmonėms nerūpi kiek daug tu žinai, kol jie nepajaučia, kad jie tau rūpi“.

„Jurgenas labai rūpinasi savo personalu ir žaidėjais. Žaidėjai daug geriau priima mūsų žaidimo idėjas, kai jie jaučia, kad jie mums rūpi.“

Žaidimo filosofija – žaisti kuo labiau atakuojantį futbolą. „Mes visada susitelkę į save, atakuoti varžovus ne tik su kamuoliu, bet ypač tada, kai neturi kamuolio; varžovų persekiojimo mentalitetas 95 minutes.“

„Mūsų žaidimo stilius yra svarbiausias elementas treniruotėse. Visada atkreipiu dėmesį ir į varžovų žaidimo aspektus ieškodamas to, kad galėtų suteikti mums pranašumo. Pavyzdžiui, laisvi plotai, kuriuos varžovai gali palikti, ar kitų jų silpnybių, kuriomis mes galėtume pasinaudoti. Visada bandau šias detales įterpti į treniruotes taip, kad žaidėjai jų net nepastebėtų.“

Pirmojo savo sezono metu, Lijndersas buvo kartais Brendano Rogerso kviečiamas į pagrindinę treniruočių baze, kur jie kalbėdavosi apie kontra-spaudimą. Lijnderso gebėjimas interpretuoti žaidimą ir jo taktinės įžvalgos sužavėjo Brendaną ir pasiūlė jam prisijungti prie pagrindinės komandos trenerių personalo. Tuo pačiu jis dirbo ir su grupėmis, kurias sudarė skirtingų amžiaus grupių geriausi žaidėjai. Vienas žaidėjas iškilęs iš šios grupės yra Trentas Alexanderis-Arnoldas.

Pradėjus Lijndersui dirbti prie pagrindinės komandos, Brendaną Rodgersą pakeitė Jurgenas Kloppas, kuris olandą paliko prie pirmos komandos. Jų idėjos ir mąstymas sutapo, todėl Kloppui buvo gaila matyti, kaip Lijndersas palieka Liverpoolį ir 2018 metų sausio mėnesį išvyko į Olandiją kur tapo NEC komandos pagrindiniu treneriu (menedžeriu). Kloppas jo labai norėjo, net pasiūlė jam tapti jo asistentu.

„Jis buvo įsitikinęs, kad mes kartu galime daug laimėti“, – sako Lijndersas, kuris priėmė Kloppo pasiūlymą ir po pusės sezono palikęs NEC komandą, su kuria nepateko į pagrindinį Olandijos futbolo čempionatą, grįžo į Liverpoolį. „Jurgenas moka prisibelsti iki pat žmogaus širdies. Jis tiksliai žino ko nori ir tai jautėsi, kai jis tą kartą su manimi kalbėjosi.“

Nuo tada Liverpoolio žaidimas tapo daug geresnis, pagerėjo taktinis lankstumas ir intensyvumas. Lijndersas išskiria dar vieną Kloppo stipriąją pusę: „Jis geba per kelias minutes situacijai suteikti visai kitokią prasme ir perspektyvą.“ Lijndersas pateikia pavyzdį iš rungtynių, kurios vyko praėjusiame sezone prieš Barceloną. „Mes pralaimėjome 0-3, bet po rungtynių persirengimo kambaryje jis pasakė: „Vienintelė komanda, kuri gali įveikti tokią įvarčių persvarą prieš Barceloną, esame mes.“ Šie žodžiai ir tai kaip mes sužaidėme tas rungtynes, labai įkvėpė visą komandą. Kai žaidėjai priėjo prie trenerio, jau tada buvo galima jausti, kad atmosfera komandoje jau buvo pasikeitusi.“

Lijnderso bendravimas su Kloppu vyksta ne tik darbo reikalais. Jie kartais susitinka vienas kito namuose, bet didžiąją laiko dalį jie kartu praleidžia Melwoodo treniruočių bazėje dirbdami viršvalandžius.

Visame tame ką daro Lijndersas, pasiruošimas yra svarbiausia. Jis išmoko, kad smulkios detalės gali turėti didelės svarbos. Prieš atsakomąsias rungtynes su Barcelona, jis išsiuntinėjo žinutes trenerių personalui su nurodymais, kad kamuolius padavinėjantys berniukai, paduotų kamuolius kuo greičiau. „Jie gali būti tai, kas nulems rungtynių rezultatą, reikia, kad visi būtų pasiruošę ir ant pirštų galiukų“, – savo žinutėje rašė Lijndersas.

Lemiamas ketvirtas įvartis buvo įmuštas po to, kai Alexanderis-Arnoldas greitai gavo kamuolį iš ballboy, kad šis įžaistų kampinį, po kurio įvartį įmušė Divockas Origi. Taigi, finalas tapo realybe ir leido Lijndersui toliau pratęsti pasiruošimą finalui Madride. O čia, po 21 sekundės, jis pamatė, kad visas kruopštus pasiruošimo darbas atsipirko.

Šaltinis:
https://www.theguardian.com/football/2019/dec/02/liverpool-pep-lijnders-jurgen-klopp-assistant-paddle-tennis-james-milner

Vertė Giedrius Budginas

Dalintis:

Leave A Comment