Futbolo treneris
19Bir

Kas tau trukdo tapti geru treneriu?

Kiekvieną dieną iš įvairiausių pasaulio kampelių aš sulaukiu daug elektroninių laiškų, skambučių ir žinučių su vienu ir tuo pačiu klausimu: „Ką daryti, kad tapčiau geru treneriu?“

Visi laiškai dažniausiai prasideda su eilę išvardintų problemų, iššūkių ir sunkumų, su kuriais treneriai susiduria kasdienėje savo treniravimo aplinkoje ir kaip šios problemos jiems trukdo pasiekti savo kaip trenerio potencialą.

Tačiau, kai aš bendrauju su geru treneriu, o tokį trenerį aš apibūdinu taip: „tai treneris, kuris nuolat demonstruoja gebėjimą parengti žaidėją/žaidėjus, kurie iškovoja pergales aukščiausio lygio varžybose“. Geri treneriai nekalba apie kliūtis, problemas, trūkumus, bėdas… jie kalba tik apie tai, kokią aistrą jie jaučia savo darbui ir apie savo bekompromisinį atsidavimą tobulėjimui.

Taigi, klausimas tau būtų toks: jeigu nusprendei tapti geru treneriu, tai kas tau trukdo tokiu tapti?

SUPRASK, KAD…

Nėra jokios treniravimo nirvanos. Pasaulyje nėra nė vienos sporto šakos, kurios treniruočių aikštelėje viskas būtų lengva, o treneris turėtų nuostabias sąlygas, geriausią infrastruktūrą, gerą susidariusią politinę situaciją, neribotus finansinius išteklius ir visa širdimi savo sportui atsidavusius sportininkus.

Tiesą pasakius, labai dažnai būna, kad treneriai, kurie kasdien turi „kovoti“ už savo darbo vietą, sugeba iškovoti puikius rezultatus, nors jie ir neturi gerų treniravimosi sąlygų, palaikymo ir kitokių išteklių.

ŽINOK, KAD…

Niekada nebus lengviau. Daugelis mėgėjų trenerių tiki, kad pasiekus aukštesnį lygį, visos jų problemos dings arba tai, kad tapus profesionaliu treneriu, gyvenimas pasidarys lengvesnis. Toks įsitikinimas labai prasilenkia su tiesa.

Labai daug trenerių užstringa tokiame mąstyme, kuris vadinasi „Jeigu tik…“

„Jeigu tik būtų geresnė treniruočių aikštelė…“

„Jeigu tik žaidėjai būtų labiau atsidavę ir pasiryžę sunkiai treniruotis…“

„Jeigu tik klubas turėtų daugiau pinigų ir kitų resursų…“

Kuo didesnis prizas: tuo didesni iššūkiai: tuo didesnės problemos. Visi nacionalinio lygio treneriai, tarptautinio lygio treneriai ir profesionalūs treneriai, kasdien susiduria su problemomis, kurias turi įveikti. Labai retai kada pinigai ir kiti resursai yra pagrindinė kliūtis neleidžianti pasiekti treniravimo aukštumų.

TAIGI, KAS TAU TRUKDO TAPTI GERU TRENERIU?

Pinigai? Ne.

Infrastruktūra? Ne, ne.

Inventorius? Mažai tikėtina.

Talentingų sportininkų trūkumas? Vargu.

Labiau tikėtina, kad tave stabdo štai kas:

Mažas pasitikėjimas savimi. Visų sėkmingų sporto istorijų pagrindinis elementas – pasitikėjimas. Labai daug trenerių svajoja apie dideles pergales, bet tokias savo svajones bando įgyvendinti kopijuodami kitus. Laimėti, tai būti unikaliu ir turėti drąsos daryti viską kitaip. Daug pasiekę treneriai turi pasitikėjimo ir drąsos būti savimi ir „pastovėti“ už save. Jie pasitiki savo gebėjimais ir išdrįsta išbandyti naujus dalykus, kurie padėtų iškovoti geresnius rezultatus.

Lauki tobulų sportininkų. Nėra tobulų sportininkų. Daugelis trenerių laukia sportininkų, kurie būtų imlūs treniravimui, t.y. sportininkų, kuriuos būtų lengva treniruoti, nes tokie vykdo nurodymus, turi pozityvų nusistatymą ir kurie yra motyvuoti iš visų jėgų dirbti kiekvienoje treniruotėje. Realybėje tokie treniravimui imlūs sportininkai yra tikra retenybė, o jeigu tokių ir atsiranda, tai jie nebūna „aistringi“ savo sporto šakos mylėtojai, ir netampa tais, kurie stovi ant nugalėtojų pakylų ir pagerina pasaulio rekordus.

Lauki tobulų treniravimų sąlygų. Gaila, bet tokių sąlygų nėra. Didžiausią atlyginimą gaunantys treneriai ir dirbantys didžiuosiuose klubuose vis tiek susiduria su problemomis: žaidėjų atranka, santykiai su valdyba, su spauda, su žaidėjų ego, su tais, kurie dirba kartu su tavimi ir kitomis problemomis. Geri treneriai nelaukia tobulų sąlygų ir situacijų – jie nenuilstamai dirba, kad patys sukurtų tobulas sąlygas ir suteiktų kiekvienam sportininkui tinkamą aplinką, kurioje jis galėtų realizuoti savo potencialą.

Galvoji, kad pinigų trūkumas yra didžiausia problema. Pinigai labai retai ir iš vis ar kada nors yra problema, kuri trukdo tapti geru treneriu. Geri treneriai daro viską, kad susilauktų sėkmės. Jie yra stiprūs, darbštūs ir išradingi. Jie visada padaro viską, kad padėtų savo treniruojamam sportininkui. Jie nesėdi ir nelaukia kada valstybė jiems skirs pinigų. Jie negalvoja apie tai, ką jie norėtų padaryti, jie galvoja apie tai ką reikia padaryti ir padaro.

Kompromisai. Geri treneriai „pakelia kartelę“ – t.y. iškelia aukštus standartus ir nesileidžia į kompromisus dėl tų aukštai iškeltų standartų įgyvendinimo. Jie siekia tobulumo. Jie nuolatos demonstruoja aukšto lygio treniravimą nepaisant problemų, sunkumų ir kliūčių, su kuriomis jiems tenka susidurti savo darbe. Meistriškumas jiems nėra siekiamumas, bet minimalus standartas, kurio turi laikytis visi, su kuriais jie dirba.

Prarandi daug laiko, energijos ir pastangų spręsdamas politinius klausimus. Sportas ne išimtis – čia daug politikos. Geri treneriai supranta politiką, jie sugeba susidoroti su politinėmis situacijomis kai to reikia, ypač tada, kai politikai pradeda kištis į trenerio veiklą, tokią kaip pasiruošimas rungtynėms ir vadovavimą komandai.

Nedirbi pakankamai sunkiai. Geri treneriai dirba dvigubai ir kartais net trigubai daugiau, nei vidutiniai treneriai. Ruošdamiesi kiekvienai treniruotės valandai, jie skiria po 2-3 valandas pasiruošimo. Daug norinčių atsidurti geriausiųjų trenerių gretose, bet retas kuris jų yra pasiruošę dirbti dvigubai daugiau nei jų treniruojami sportininkai, kad to pasiektų.

Neatiduodi savęs 100% vesdamas treniruotę. Žodį „atsidavimas“ būtų galimą apibūdinti taip: „atiduodi savęs daugiau, nei to tikimasi“, o geri treneriai visada padaro daugiau, nei iš jų tikimasi. Geras treniravimas reiškia ne tai ką tu darai, bet kaip tu tai darai.

Nepasiruošęs sunkiai ir ilgai kovoti, kad pakeistum esamą situaciją. Sporte kaita ir priešinimasis pokyčiams yra neišvengiamybė. Sporte yra trijų tipų žmonės. Tie, kurie visa širdimi priešinasi pokyčiams, tie, kurie visa širdimi juos priima ir tie, kuriems visai nerūpi ar bus pokyčių ar ne. Visai nesvarbu kiek gera nauja idėja, visada sporto organizacijoje atsiras žmonių, kurie iš visų jėgų kovos prieš naujas idėjas. Geri treneriai yra pokyčių nešėjai, kurie keičia kultūrą savo darbais ir auštais elgesio standartais. Jie nesusitaiko su pasipriešinimu pokyčiams ir nenuilstamai dirba tam, kad tai įveiktų. Jie tiki, kad pokyčiai yra labai svarbūs norint sportininkams pasiekti aukštų rezultatų.

Kūrybingumo ir inovatyvumo trūkumas. Geri treneriai yra išradėjai. Jie pramina naujus takus. Jie imasi rizikos. Geri treneriai pirmieji „išeina iš savo kiemo“, kad rastų naujų idėjų ir pritaikytų jas savo sporte ir pakeistų treniravimo įpročius. Likusieji, svajojantys apie šlovę, sėdi paskaitų auditorijose, veda užrašus bei daro tai, ką jau darė didieji treneriai… kopijavimas žudo kūrybingumą.

TAIGI, KĄ TU DARYSI TOLIAU?

Pabandyk įsivaizduoti, kad esi jaunas talentingas sportininkas.

Akimirkai įsivaizduok, kad esi labai gabus futbolininkas ar krepšininkas, ar teniso žaidėjas ir t.t.

Įsivaizduok, kad būdamas tuo gabiu sportininku tu užduodi klausimą treneriui, kuris esi tu: „Treneri, aš noriu būti geriausiu. Aš noriu būti žymiausiu. Aš noriu šiame sporte pasiekti tai, ko dar nebuvo pasiekta. Aš noriu visiškai išnaudoti savo potencialą. Aš noriu laimėti“.

Kokį patarimą sau duotum?

Tikriausiai tavo patarimas skambėtų panašiai kaip šis:

„Niekada nepasiduok. Kiekvieną dieną atiduok viską ką turi ir būk geriausias koks tik gali būti. Stenkis išmokti kuo daugiau ir mokytis kuo greičiau. Padaryk daugiau nei iš tavęs yra tikimasi ir viską padaryk geriau, nei to reikalaujama. Kai atsiranda problemų ir kliūčių – nenusišalink nuo jų, įveik jas ir mokykis iš jų. Išbandyk tai, ko niekas nebandė. Būk inovatyvus ir kūrybingas ir ieškok to, kas tau suteiktų pranašumą prieš varžovus. Suprask savo stipriąsias puses ir dar jas sustiprink, nes jos nulems tavo sėkmingumą. Įsitikink, kad tavo aistra ir atsidavimas pasiruošimui yra didesni, nei tavo potencialas varžytis, nes pasiruošimas yra viso ko pagrindas. Svarbiausia tikėk savimi – tu gali būti bet kuo ir pasiekti visko, ko tik nori,“

Tu jau žinai ką turi daryti, kad taptum geru treneriu. Pradėk tai daryti. Šiandien. Dabar.

Ištrauka iš Wayne Goldsmith knygos „Coaching essentials: Inspiring change“.

Vertė Giedrius Budginas

Dalintis:

Leave A Comment