Pokalbis su futbolo analitiku
Hoffenheimo treneriui Julianui Nagelsmannui, kuris dabar bus naujuoju RB Leipzigo vedliu, svarbiausiu žmogumi trenerių štabe yra futbolo analitikas Benjaminas Gluckas, su kuriuo jis pradėjo kartu dirbti dar nuo tų laikų, kai treniravo U-19 komandą. Dabar jie kartu dirbs ir RB Leipcigo klube.
Šiame pokalbyje Gluckas kalbės apie tai, kaip jis iš regioninio lygmens klubo atsidūrė Bundeslygoje ir apie futbolo analitikų darbą Vokietijos futbole..
Benjaminai, Jūs studijavote sporto ir matematikos pedagogiką. Dabar dirbate TSG Hoffenheim klube futbolo analitiku. Ar galite papasakoti apie tokią savo neįprastą karjerą?
Benjaminas Gluckas: Taip atsitiko dėl mano dėdės, kuris gyveno Sinsheime. Sporto studijų metu turėjau atlikti praktiką sporto klube ir mano dėdė man rekomendavo kreiptis į TSG Hoffenheimą. Mano prašymas buvo patvirtintas ir aš penkias savaites turėjau galimybę pamatyti kaip dirba toks didelis talentų ugdymo centras. Tuo metu mažai atlikau darbo susijusio su varžybų analizavimu, dažniau teko pūsti kamuolius ir valyti patalpas. (Juokiasi).
Kada pradėjote dirbti kaip futbolo analitikas?
Benjaminas Gluckas: Klubo darbuotojas Aleksandras Rosenas, kuris šiandien klube dirba sporto direktoriumi, pasibaigus mano praktikos laikui, paklausė manęs ar aš čia norėčiau grįžti dirbti. Taigi, kai išlaikiau visus egzaminus aš su juo susisiekiau ir jis man pasiūlė atlikti dar vieną praktiką, tik dabar tai daryti teko skautingo ir futbolo analitikos departamente. Aš nedvejodamas priėmiau šį pasiūlymą, nes žinojau, kad daugiau tokio pasiūlymo galiu nebe sulaukti. Galiausiai aš tapau pastoviu darbuotoju prie U19 komandos.
Tuo metu, kada buvote „neprofesionaliu“ futbolo žaidėju ar laikėte save futbolo taktikos moksliuku?
Benjaminas Gluckas: Taip pasakyti negalėčiau, nors ir buvau SV Olhstadt treneriu. Tikrai neturėjau didelio supratimo apie futbolo taktiką. Tuo metu, kaip ir daugelis mano lygos trenerių, negalvojau apie kažką daugiau, nei pagrindinės futbolo taisyklės. Susidomėjimas futbolo taktika prasidėjo pradėjus dirbti su U-19 komanda, o čia aš ir sutikau Julianą Nagelsmanną.
Ko išmokote iš Nagelsmanno?
Benjaminas Gluckas: Tuo metu jis buvo U-19 komandos treneris. Mes kartu labai artimai dirbome, iš jo labai daug ko išmokau. Tuo metu mes kartu peržiūrėdavome daug rungtynių ir analizuodavome būsimus U-19 čempionato varžovus. Tada aš labai daug ko išmokau ir perėmiau visas žinias, kurias tik buvo įmanoma perimti. Visos mano žinios atėjo iš Juliano Nagelsmanno.
Ne visada pasitaiko tokių gerų mokytojų.
Benjaminas Gluckas: Labai gerai kada vyriausiasis treneris labai artimai dirba su futbolo analitiku ir abu turi panašią mąstyseną. Taip nutiko man su Julianu. Tarp mūsų yra gera darna ir jis gali manimi pasitikėti.
Ar dabar būdamas profesionaliu futbolo analitiku rungtynes stebite kitaip, nei tai darėte prieš atsidurdamas Hoffenheimo klube?
Benjaminas Gluckas: Žiūrėdamas Pasaulio futbolo čempionatą ar kitas rungtynes, kurios nesusijusios su mumis, leidžiu sau pailsėti ir nieko neanalizuoti. Bet kai žiūriu Bundeslygos čempionato rungtynes, kuriose žaidžia mūsų būsimi varžovai, tai aš net laisvu metu jas analizuoju. Tas pats galioja ir žiūrint tarptautinių klubų čempionato rungtynes – analizuoju kokius taktinius veiksmus atlieka komandos.
Vadinasi tavo draugai dar turi progų su tavimi kartu pažiūrėti futbolą?
Benjaminas Gluckas: Žinoma. Mano darbas labai įtemptas, o privačiam gyvenimui turiu mažai laiko, todėl leidžiant laiką su draugais stengiuosi apie futbolą negalvoti.
Ar vadovaujatės kokia specialia schema analizuodamas futbolo rungtynes?
Benjaminas Gluckas: Ne visai galėčiau tai pavadinti schema, bet aš dalinu žaidimą į skirtingas fazes: „žaidimas su kamuoliu“, žaidimas be kamuolio“, „kamuolio praradimas“ ir „kamuolio atkovojimas“. Futbolo analizėje svarbiausia suprasti kurioje aikštės vietoje galima iš varžovo perimti kamuolį. Kaip analizuojamas varžovų žaidimas labai priklauso nuo daugelio sąlygų, bet svarbu įvertinti kurios aikštės erdvės gali būti svarbiausios ir atskleisti varžovų stipriąsias ir silpnąsias vietas.
Kaip Jūs patys analizuojate savo žaidimą?
Benjaminas Gluckas: Analizuojant savo žaidimą bandoma išsiaiškinti kaip komanda įgyvendino žaidimo planą, kurį nustatė treneriai. Dėmesys skiriamas išsiaiškinti ar žaidėjai įgyvendino tą turinį, kurio buvo mokomi pasiruošimo etape. Analizuojame individualių žaidėjų ir visos komandos žaidimą skirtingose žaidimo fazėse. Labai didelį dėmesį skiriame toms komandinėms klaidoms, kurios buvo akivaizdžiai pastebimos. Pvz., jeigu varžovų komanda atlieka šešias kontratakas, tai analizuosime, kaip buvo susidorojama su tomis kontratakomis.
Kaip atrodo Jūsų darbo savaitė?
Benjaminas Gluckas: Prieš du metus aš vienas pats analizuodavau rungtynes, todėl turėjau labai mažai laiko mūsų treniruočių stebėjimui. Dabar mes turime pagalbininką, kuris prie mūsų prisijungė iš jaunimo komandos ir jis perima dalį mano darbų. Daugiausia darbo tenka tomis savaitėmis, kai komanda rungtyniauja Europos klubų čempionatuose.
Vadinasi, Jūs sėdite prie stalo, žiūrite rungtynes ir rengiate pristatymus treneriui ir žaidėjams?
Benjaminas Gluckas: Normaliomis savaitėmis mano darbas atrodo būtent taip. Ruošiantis rungtynėms aš taip pat esu aikštelėje ir filmuoju treniruotes bei pateikiu jų analizes. Aš aktyviai dalyvauju treniruotėse kada žaidžiama 11v11, nes tai pagrindinis momentas ruošiantis artimiausioms rungtynėms. Kitais atvejais aš tiesiog sėdžiu prie kompiuterio ir žiūriu daug futbolo rungtynių.
Ar Jūs kada nors pavargstate nuo futbolo žiūrėjimo?
Benjaminas Gluckas: (juokiasi). Aš myliu savo darbą, bet kartais esu visai nieko prieš nuo jo „atsijungti“, ypač per Šv. Kalėdas. Labiausiai išsekina tos savaitės, kai rungtyniaujama Europos klubiniuose čempionatuose. Žaidžiant išvykoje antradieniais tu turi tuo pačiu pasiruošti ir būsimiems varžovams nacionaliniame čempionate. Skrendant po rungtynių namo aš iškart imuosiu tęsti savo darbą. 40 valandų darbo savaitė mūsų darbe yra utopija. FC Bayern klube situacija yra kitokia – pas juos dirba 7 futbolo analitikai, tad jie nesunkiai gali pasidalinti užduotimis.
Buvo paskelbta, kad treniruočių stebėjimui naudojote dronus.
Benjaminas Gluckas: Taip, tai tiesa, bet jau sena. Mes tiesiog norėjome pabandyti kažką naujo, bet pasirodė, kad šie prietaisai erzina žaidėjus. Jeigu dronas per toli, tai vaizdas gaunasi per mažas. Be to, drono baterija laikė tik 18 minučių, todėl buvome priversti dažnai tupdyti droną, kad pakeisti baterijas. Dėl šių priežasčių mes atsisakėme dažno jų naudojimo. Vietoj to, mes pastatėme aukštą bokštą kamerai pagrindinėje treniruočių aikštėje.
Komanda ruošdamasi rungtynėms vadovaujasi Jūsų pateikta analize apie varžovus. Kaip atrodo priešvaržybiniai susirinkimai?
Benjaminas Gluckas: Paprastai aš detaliai išanalizuoju tris ar keturias būsimų varžovų rungtynių. Analizuojamų rungtynių kiekis priklauso nuo to ar varžovų komandoje ketėsi treneris ar ne, nes šiuolaikiniame futbole trenerių kaita komandose yra dažnas reiškinys. Žinoma, man kartais būna labai sunku nuspėti kaip varžovai prieš mus žais. Vienas mano kolega taip pat peržiūri varžovų rungtynes ir mes tarpusavyje padarome susirinkimą, kurio metu išskiriame pagrindinius varžovų žaidimų principus ir paruošiame vaizdo klipus. Sukarpytus rungtynių momentus mes parodome treneriui ir taip pristatome būsimus varžovus. Tada treniruotėse mes savo komandai pateikiame tokius varžybinius scenarijus, pagal kuriuos rungtyniauja priešininkai.
Jūs stengiatės trenerių štabui parodyti tik pagrindinius varžovų veiksmus?
Benjaminas Gluckas: Būtent. Svarbiausia pateikti varžovų žaidimo pagrindus ir dėmesį kreipti tik į svarbiausius jų žaidimo ypatumus. Tikslas – parodyti varžovo žaidimo modelį ir jų žaidime įžvelgti tai, kas pas juos kartojasi. Visi žaidėjai į savo telefonus gauna video medžiagą apie pagrindinius varžovų žaidimo principus, tad jie viską gali ramiai peržiūrėti.
Kituose klubuose būna, kad žaidėjai į savo telefonus gauna būtent jiems individualiai paruoštą vaizdo medžiagą apie būsimus varžovus. O kaip tai vyksta Hoffenheime?
Benjaminas Gluckas: Bundelslygoje mes taip nebedarome, kadangi žaidėjai vieni kitus pažįsta ir žiūri daug Vokietijos čempionato rungtynių. Kai į lygą atvyksta naujas žaidėjas ir mes prieš juos žaidžiame pirmą kartą, tai mes atitinkamai tam pasiruošiame. Pavyzdžiui, kai mes rungtyniaujame Čempionų lygoje, tai kiekvienas mūsų žaidėjas gauna individualią medžiagą apie konkretų savo varžovą būsimose rungtynėse.
Kam labiausiai skiriate dėmesį ruošdami individualų vaizdo įrašą?
Benjaminas Gluckas: Didžiausias dėmesys skiriamas apžvelgti pagrindines kiekvieno varžovo žaidimo savybes: kokius klaidinančius judesius jie naudoja, kaip jie ginasi, kaip elgiasi skirtingose žaidimo taktikos struktūrose. Paruošiame detalius vaizdo klipus prieš rungtynes Čempionų lygoje, tačiau to nedaro kai žaidžiame Bundeslygoje. Visi dabar žino Arjeno Robbeno klaidinamuosius judesius, todėl mums apie juos nereikia pasakoti žaidėjams. Bet jeigu mums atrodo, jog kai kuriems žaidėjams tokia informacija gali būti reikalinga, tai mes paruošiame vaizdo klipukus ir persiunčiame juos žaidėjui į telefoną.
Bundeslygoje įprasta, kad pertraukos metu treneriui yra parodomi atskiros scenos iš pirmo kėlinio. Kaip Jūs žinote, kurias vietas Negelsmannas norės pamatyti pertraukos metu?
Benjaminas Gluckas: Kaip jau ir sakiau, mes parodome per kuriuos plotus varžovai žaidžia ir erdves, per kurias žaisdami mes galime priartėti prie varžovų vartų. Žinoma, jeigu varžovai rungtynėse naudoja tokią taktiką, kurios mes nesitikėjome, tai mes būtinai apie tai kalbėsime per pertrauką. Daugiausia dėmesio mes skiriame toms vaizdo ištraukoms, kuriose mes pamatome kaip mums pirmame kėlinyje sekėsi įgyvendinti tai, kam mes ruošėmės. Yra situacijų, kai mes nerodome vaizdo ištraukų, ypač tų rungtynių metu, kuriose mes pakeičiame savo žaidimo taktiką po pirmo kėlinio. Tokiu atveju treneris pertraukos metu naudojasi taktine lenta. Nėra taip, kad per pertrauka būtina parodyti vaizdo ištraukas iš pirmojo kėlinio.
Nuo kurios amžiaus grupės rekomenduotumėte pradėti naudotis futbolo analitiko „paslaugomis“?
Benjaminas Gluckas: Jeigu kalbame apie varžovų analizę, tai jaunimo futbole sunku gauti savo būsimų varžovų sužaistų rungtynių įrašus. Vaikų ir jaunimo grupėse svarbiau yra visą dėmesį skirti individualiam žaidėjo ugdymui. Mūsų klube futbolo analitinis darbas prasideda nuo U17 amžiaus grupių.
Kokia kryptimi šiandien vystosi futbolo analitikos sritis?
Benjaminas Gluckas: Jeigu kalbėtume kaip pasikeitė futbolo analitika nuo 2011 m. kai aš pradėjau dirbti šį darbą, tai galiu pasakyti, kad per tą laikotarpį įvyko dideli pokyčiai. Didžiausi pokyčiai įvyko programinėje įrangoje, kuri skirta futbolo analizavimui. Turime kompanijų, kurios sukuria galimybes futbolo analizės srityje naudoti Virtualiąją Realybę. Svarbu tapo ir tai, kaip bus panaudoti surinkti duomenys. Duomenų kiekis yra milžiniškas, todėl būtinas geras „filtras“, kuris padeda atrinkti geriausią informaciją ir perduoti ją treneriui. Svarbiausiu dalyku futbolo analitikoje turi išlikti pats futbolas, todėl turime būti atsargus, kad pati futbolo analitika netaptų svarbesne už patį žaidimą. Negalime pertekline informacija apkrauti žaidėjų.
Ar Virtualiąją Realybę naudojate Hoffenheimo klube?
Benjaminas Gluckas: Esame išbandę eilę Virtualiosios Realybės programų ir vis dar jas testuojame, bet šį sritis dar labai jauna ir ji išgyvena savo „kūdikystę“. Mes nuolat bendraujame su išradėjais, bet tokiame skubiame futbolo pasaulyje mes turime savęs paklausti, kiek tokiai įrangai mes galime skirti laiko, ypač rungtyniaujant Europos klubiniuose čempionatuose. Taip pat reikėtų žinoti, su kuriomis komandomis žaidžiant būtų pravartu naudotis tokia įranga. Virtualios Realybės įrenginiai gali puikiai suveikti jaunimo futbolo tarpe mokant juos futbolo žaidimo. Visas naujas technologijas mes išbandome su jaunimo komandomis ir pamatome kiek išbandoma nauja įranga gali pasitarnauti ir kaip ji veikia.
Straipsnyje parašytame apie Jus teigiama, kad Jūs esate Juliano Nagelsmanno „antroji akių pora“.
Benjaminas Gluckas: Ne visai su tuo sutikčiau. Julianas labai gerai atlieka savo darbą ir labai daug to, ką aš žinau apie futbolą, tai išmokau iš jo. Net ir šiandien mums kartu žiūrint futbolą aš iš jo mokausi. Viską ką iš jo išgirstu apie futbolą aš „suvirškinu“, nes dirbant kartu būtina panašiai samprotauti apie futbolą.
Jus net už darbo ribų esate draugais. Kaip ši draugystė atsirado?
Benjaminas Gluckas: Mes susipažinome tada, kai aš klube atlikinėjau praktiką, o jis buvo Marco Kurzo trenerio asistentu. Vėliau jis tapo vyriausiuoju U19 komandos treneriu, o aš – futbolo analitiku. Mes abu kilę iš Bavarijos, esame kalnų vaikai, vienmečiai ir turime daug bendrų interesų bei pomėgių. Derėtų pridurti, kad abu esame panašiai „išprotėję“ ir mūsų „bangų dažniai“ sueina.
Kaip dažnai Jūs susiduriate darbe?
Benjaminas Gluckas: Sėdžiu viename kabinete su Julianu, trenerio asistentais ir vartininkų treneriu, todėl mes kasdien bendraujame. Turime savaitinius susitikimus, kurie skirti būsimų varžovų analizei ir juose dalyvauju aš, Julianas ir jo asistentai.
http://www.spox.com/ Straipsnio autorius: Robin Haack