Pergalės futbole
09Bal

Ar mes mokame ir mokome pralaimėti?

1. Padėkite vaikui susidoroti su pralaimėjimu.

Vaikams patinka varžytis žaidžiant, ir visai nesvarbu koks tai žaidimas, tad jų visai nereikia dar papildomai skatinti laimėti. Tačiau būdami dar jauni jie nesugeba tinkamai išgyventi nuosmukių ir pakilimų, ir kaip „susidoroti“ su pralaimėjimais ir laimėjimais. Žinoma, išgyventi pergalę yra daug lengviau. Suaugusieji turi išlikti nuoseklūs su patarimais, kaip išlikti nelengvame „futbolo kelyje“ ir pasitaikius kiekvienai progai demonstruoti pavyzdį, kaip oriai ir garbingai įveikti kilusius sunkumus.

2. Rezultatas neatspindi tavo kaip trenerio sugebėjimų.

Blogiausiai treneriai elgiasi tada, kai jie galvoja, kad komandos rezultatai atspindi jį – taip nėra. Tu netampi geriausiu treneriu, kai tavo U-10 amžiaus kategorijos vaikai laimi, ir nesi blogiausiu treneriu pasaulyje kai jie pralaimi. Jeigu treneriai tokį supratimą įsisavintų, tada jie tikrai pradėtų rimtą ir vertingą darbą su žaidėjais.

3. Žinok savo vertybes.

Jeigu tikrai žinai kokios tavo vertybės, tai tu visada žinai kaip elgtis, ypač tuo atveju, kai patiriamas pralaimėjimas. Trenerio asmeninės ir klubo vertybės yra kaip žemėlapis, kurios nurodo treneriui kaip tinkamai elgtis ištikus sunkumams.

4. Pripažink, kad rezultatas yra svarbus.

Praeityje treneriai mėgo sakyti vaikams, kad „rezultatas nesvarbus“. Toks žinutė klaidina. Rezultatas svarbus visiems, kas yra įsitraukę į futbolą – bet tai, kaip komanda ir kiti asmenys elgiasi rungtynių metu yra svarbiausias dalykas. Jeigu pralaimi rungtynes, tai pasistenk nepralaimėti tos pamokos, kurią pralaimėjimas tau suteikė.

5. Atsimink, kad vaikai pamėgdžioja suaugusiuosius.

Komandos pralaimėjimas turi turėti reikšmės treneriui, bet pagrindinis jo darbas yra būti filtru, kuris padeda vaikams emociškai susidoroti su negatyviomis emocijomis. Jeigu treneriai atvirai išlies visas savo emocijas matant vaikams, tai ir vaikai taip elgsis. Vaikai labai kopijuoja tai, kaip suaugusieji išgyvena pralaimėjimą. Labai dažnai būna, kad suaugusieji vaikams rodo netinkamą pavyzdį.

6. Išsiaiškink ką „laimėjimas“ reiškia tau.

Kiekvienam treneriui pergalė gali reikšti ne tik rezultatą, bet ir kitus žaidimo aspektus. Pergalė gali būti tai, kad tavo komanda labai gerai susidorojo su sunkumais, kurie kilo rungtynių metu, kad vaikai visas rungtynes žaidė kovingai ir visada stengėsi atlikti tai kas būtina bei demonstravo puikų elgesį. Visos šios pademonstruotos vaikų savybės rungtynių metu gali prilygti pergalei. Komandoje „nugalėtojų mentalitetas“ yra sukuriamas per trenerio turimą filosofiją ir vertybes.

7. Įvertink tai, kiek tavo komanda patobulėjo.

Kartais aš trenerių paklausiu: „Pasakyk man kur tavo komanda buvo pradžioje ir kur yra dabar – bet neminėk man jokių rezultatų“. Ne rezultatais reikia vertinti komandos tobulėjimą, o tuo kiek daug gero darbo nuveikta viso proceso metu.

8. Laimėjimą priimk oriai ir su pagarba.

Laimėti oriai ir su pagarba yra taip pat svarbu, kaip ir oriai ir su pagarba pralaimėti. Turime norėti, kad mūsų žaidėjai būtų geri kovotojai ir sugebėtų oriai ir su kuklumu priimti tiek pergalę, tiek pralaimėjimą.

9. Suprask, kad tu nesi Mourinho ar Conte.

Kopijuoti tų trenerių elgesį, kurie dirba aukščiausiame lygyje, gali būti pavojinga. Būtina suprasti kokiame lygyje jie dirba: dėl vieno blogo rezultato jie gali netekti darbo. Jeigu tu esi mažo miesto vaikų U-9 komandos treneris ir pralaimi rungtynes, tai tu dėl tokio rezultato darbo tikrai neprarasi. Būnant vaikų treneriu tavo vertybės ir nuostatos turi skirtis nuo, kurių pragyvenimo šaltinis ir reputacija priklauso nuo vieno rezultato.

10. Prisimink, kad vaikai vadovausis tavo pavyzdžiu.

Jei viskas vyksta ne pagal planą, tai labai lengva ką nors apkaltinti ar dėl to skųstis. Vietoj to, turėtum dėmesį sutelkti į tai, ką gali kontroliuoti. Vaikai labai pamėgdžioja trenerio elgseną. Jeigu vaikai mato kaip treneris ginčijasi dėl kiekvieno sprendimo ar „dejuoja“ po rungtynių, tai vaikai supras, kad toks elgesys reikalingas norint susidoroti su sunkiomis situacijomis, nes juk taip elgiasi suaugusieji.

Parengta pagal:

Pete Sturgess / 10 ways to help players deal with winning and losingDalintis:

Leave A Comment