Joao Sacramento: futbolo treneriavimo genijus arba naujasis Jose Mourinho asistentas
Joao Sacramento, kuriam 30 metų, naujajam Tottenham treneriui Jose Mourinho jau buvo žinomas nuo tada, kai šis dar buvo studentas. Prieš tapdamas Mourinho asistentu Joao jau buvo dirbęs su tokiais treneriais kaip: Marcelo Bielsa, Leonardo Jardim ir Claudio Ranieri.
Joao Sacramento prisijungimas prie Tottenhamo trenerių personalo įrodo, kad Jose Mourinho pasikeitė: jis dabar naujas žmogus su naujomis idėjomis, pasimokęs iš savo klaidų ir pakeitęs savo darbo metodus.
30-metis Joao Sacramento yra jauniausias trenerio asistentas visoje Premier lygoje, jis jaunesnis net už kai kuriuos žaidėjus, su kuriais jis dirba. Nepaisant jauno amžiaus, jo reputacija įspūdinga, tad naujai suformuotam trenerių personalui jis suteiks daug impulso.
Paskutiniu metu Joao Sacramento dirbo Lilio klube su Christophe Galtier‘u ir Marcelo Bielsa. Prieš tai buvo darbas Monaco klube su Claudio Ranieri ir Leonardo Jardim‘u. Kaip jaunam treneriui neturinčiam jokios žaidėjo karjeros, tai įspūdingas CV. Kaip ir jo dabartinio boso, taip ir jo kelias į profesionalų futbolą buvo neįprastas. Jose Mourinho savo kelią pradėjo būdamas Bobby Robson‘o vertėju, o Joao Sacramento supratęs, kad žaidėjo karjeros nepadarys, dar būdamas paaugliu paliko savo gimtąją Portugaliją ir pradėjo futbolo studijas mieguistame Velso miestelyje Treforeste, kuriame įsikūręs Glamorgano Universitetas, dabar vadinamas Pietų Velso Universitetu.
Atsidūręs tokioje neįprastoje sau aplinkoje, jis tais studijų metais pirmą kartą ir pateko į Jose Mourinho radarą. „Jo bendravimas su Jose Mourinho prasidėjo tada, kai jis parašė darbą apie jį“, taip Sky Sports sakė Pietų Velso Universiteto sporto direktorius Steve‘as Savage‘as. „Joao atliko Jose Mourinho žaidimo, filosofijos ir jo naudojamos taktinės periodizacijos analizę, ir viską nusiuntė pačiam Jose Mourinho su prierašu, kad jam patinka tai, ką Jose Mourinho daro. Joao sulaukė atsakymo iš Jose Mourinho, nes jis suprato, kad Sacramento išmano savo darbą. Tai ir buvo jų pirmosios pažinties istorija“.
Tuo metu Mourinho jau du kartus buvo laimėjęs Čempionų lygą, o pats Joao irgi turėjo didelių ambicijų. Žinoma, jam prireikė nemažai laiko kol įtikino savo tėvus, kad jie išleistų jį į Velsą krimsti futbolo mokslų, bet jam pavyko tai padaryti, nes labai aiškiai žinojo ko nori.
„Kai jis pas mus atvyko pireš 9 ar 10 metų, jis mums pasakė, kad vieną dieną jis dirbs komandoje, kuri žaidžia Čempionų lygoje“, pasakoja Steve‘as Savage‘as. „Tokios buvo jo ambicijos ir jis turėjo planą, kaip jas įgyvendinti. Joao viena iš pagrindinių savybių buvo ta, kad jis buvo labai apsisprendęs. Jis labai išsiskyrė savo atsidavimu darbui ir aiškia vizija kur nori atsidurti“.
Sacramento atsidavimas darbui padėjo jam įveikti kalbos barjerą pirmaisiais gyvenimo metais Velse. Dabar jis laisvai kalba ne tik savo gimtąja kalba, bet dar ir ispanų, prancūzų ir anglų kalbomis. Žinoma, ne kalbos lėmė tai, ką jam pavyko pasiekti per dešimtmetį, bet jo žaidimo supratimas ir gebėjimas analizuoti futbolo žaidimą. Šie jo gebėjimai jam pravertė Monake ir Lilyje, o dabar bus naudingi ir Londone.
Pirmasis jo didelis darbas buvo Monaco klube, kuriame jis dirbo varžovų analitiku. Buvęs šio klubo sporto direktorius Luis Campos jį kartu sus savimi pasiimė į Lille klubą. Prieš tai Joao pirmieji profesionalaus futbolo žingsniai prasidėjo Kardife, kur jis dirbo skautu ir treneriu Akademijoje. Tai pat jam teko dirbti ir su Veslo nacionaline futbolo rinktinė, kurią tuomet treniravo Gary Speed. Bet prieš įsitraukdamas į profesionalų futbolą, jis dirbo su Universiteto komanda ir buvo atsakingas už varžovų aanalizę. Jis buvo pamišęs dėl futbolo. Steve‘as Savage‘as prisimena Joao asmeninį blogą, kuriame jis detaliai išanalizavo Pep‘o Guardiola‘os darbą Barcelonoje ir Benfica žaidimą, kai ją treniravo Jorge Jesus ir sako, kad Joao turėjo didelį „apetitą“ futbolui.
„Joao dirbdamas su Universiteto komanda vykdavo į tokius miestus kaip Stirlingą, Loughborą ir Durhamą, kad atliktų varžovų žaidimo analizes ir parodytų mums, kaip mes galime juos įveikti“, pasakoja Steve‘as Savage‘as. „Jo darbas buvo naudingas, nes mes atsidurėme aukščiausiame divizione“.
„Jau nuo pat pradžių buvo aišku, kad jis turėjo tikrą žaidimo supratimą. Jo dėmesys detalėms buvo šokiruojantis. Jo varžovų analizės tikslas būdavo išanalizuoti kaip varžovų komandos žaidžia ir kaip jas galima įveikti. Jis ilgai sėdėdavo ir galėdavo praleisti 16 ar 20 valandų analizuodamas varžovų žaidimą, kad tik rastų jų žaidime silpnųjų vietų, kurios padėtų mums laimėti rungtynes“.
Apie tokį Joao atsidavimą darbui puikiai žino ir jo buvęs dėstytojas bei mentorius David‘as Adams‘as, kuris kartais vadinamas Joao „futbolo tėvu“. Adamsas, kuris dabar yra Velso futbolo asociacijos techninis direktorius, netgi buvo įdarbinęs Sacramento universitete kaip dėstytojo asistentą, po to kai jis šiame universitete baigė magistro studijas.
„Aš nenorėjau jo netekti“, Sky Sports sako Adams‘as. „Aš galvojau apie tai, kas jam gali nutikti jeigu jis grįš atgal į Portugaliją, todėl ir nusprendžiau jam duoti darbą ir jis kuo puikiausiai jį atliko. Būdamas 22 ar 23 metų jis jau dėstė pirmakursiams ir antrakursiams treniravimo mokslą“.
„Jis buvo vienas iš įdomiausių kada nors mano turėtų studentų. Jo visai nedomino socialinis gyvenimas ir tokios gyvenimiškos patirtys, kurios būdingos studentams. Jis buvo visiškai atsidavęs tam, kad pasiektų savo svajonę. Jis darė viską, kad tik taptų geresniu“.
„Kai kiti studentai leisdavo laiką mieste, jis tuo tarpu būdavo vietiniame klube arba Cardiff FC Akademijoje, kur ant dirbtinės dangos ir esant minusinei temperatūrai treniruodavo vaikus iki 22:00 valandos. Kartais jis tiesiog stebėdavo trenerius. Jis labai išsisikyrė savo mąstymu ir elgesiu iš kitų tipiškų studentų“.
Studijų metais Joao rinko aukščiausius įvertinimus, bet labiausiais Adams‘ą stebino tai, kaip Joao savo kaip analitiko darbu pasinaudodavo treniruotėse. Jo gebėjimas paruošti reikalingus pratimus ir juose atkartoti žaidybines situacijas buvo kažkas neįtikėtino.
„Dirbdamas analitiku tu privalai suprasti žaidimą, o būtent tai ir buvo stipriausia Joao savybė“, – sako Adams‘as. „Jo žinios neįtikėtinos ir jis žino kaip savo atliktą analizę susieti su pačiu žaidimu. Pradėdamas dirbti treneriu tokiame jauname amžiuje jam pavyko labai gerai suderinti tuos du dalykus ir pasinaudoti analize kuriant prasmingas treniruotes ir pratimus“.
Sacramento niekada neturėjo problemų dėl vadovavimo komandai, jis sugebėdavo labai aiškiai žaidėjams perteikti ko jis nori ir taip įgydavo žaidėjų pagarbą.
„Futbolo aplinka gali būti sudėtinga ir kupina iššūkių, todėl tau būtina turėti žaidėjų pagarbą“, – sako Steve‘as Savage‘as. „Joao visada turėjo trenerio įvaizdį ir jį įtvirtindavo savo gebėjimu bendrauti ir aiškiai perteikti ko jis nori iš žaidėjų. Tu gali būti geru treneriu, bet jeigu nesugebi išsireikalauti ko nori, tai turėsi problemų“.
Adams‘as priduria: „Jam niekada nekilo dėl to problemų. Amžius jam nebuvo kliūtis ir jis visada buvo gerbiamas savo bendraamžių, nes buvo sumanus, kruopštus ir empatiškas žaidėjams. Jis nusipelnė žaidėjų pagarbos dėl savo turimų žinių ir supratimo bei noro tikrai padėti žaidėjams tapti geresniais.“
2014 metais palikus Velsą ir išvykus į Prancūziją, Sacramento sparčiai darė karjerą, nors ji ir ne visada klostėsi lengvai. Įsimintiniausia jo karjeros stotelė – Lilio klubas, kurį tuomet treniravo Bielsa. Tuo metu jam reikėjo sutikti su mažesnę atsakomybę nešančiomis pareigomis ir prisitaikyti prie ypatingų Bielsos darbo metodų.
„Tas periodas jam buvo sudėtingas, nes Bielsa turėjo išskirtinį darbo braižą“, sako Adams‘as. „Joao kaskart dirbo kepinant saulei ir anksti keldavosi tam, kad ryte milimetrų tikslumu paruoštu aikštelę treniruotei. Tai buvo sunku, bet jis daug ko išmoko. Jam labai pravertė pamatyti skirtingus darbo metodus.“
Pagrindinė priežastis, kuri paskatino Jose Mourinho pakviesti Joao Sacramento prisijungti prie jo, buvo jo taktinės periodizacijos supratimas. Šios treniravimo metodologijos, kuria naudojasi Jose Mourinho, autorius – Vitor Frade.
„ Joao studijavo šią metodologiją labai atidžiai studijų laikais.“ – sako Adams‘as. „Mes abu buvome šios metodologijos gerbėjais, o tai būtent mus ir suartino.“
„Joao tuo metu stebėjo Swansea komandą, kurią tada treniravo Brendan‘as Rogers‘as. Jis taip pat savo darbe naudojo Taktinės periodizacijos metodologiją, kurią perėmė po darbo su Jose Mourinho. Manau, kad būtent dėl Taktinės periodizacijos išmanymo Jose Mourinho ir pakvietė Joao Sacramento prisijungti prie Tottenham klubo.“
Adams‘as labai džiaugiasi tuo, ką Joao pasiekė po studijų baigimo Velse ir tiki, kad jis turi viską ko reikia, kad taptų vienu geriausiu futbolo treneriu ateityje. „Daugumai žmonių gali atrodyti, kad neįmanoma esant tokio amžiaus pasiekti tokį lygį nežaidus futbolo profesionaliame lygmenyje, bet Joao – be to, kad yra labai šviesaus proto – visada pasižymėjo savo pasiryžimu padayti viską ko reikia, kad tik priartėtų prie savo svajonių – dirbti futbolo treneriu klube, kuris rungtyniauja Čempionų lygoje. Jis visada turėjo tiek entiuziazmo ir motyvacijos kiek jos reikėjo ir buvo visada pasiryžęs aukotis.“
„Mes jaučiamės labai pagerbti, kad jis vienas iš mūsų alumnų“ – sako Adams‘as. „Jis kuklus ir visada pasiruošęs sunkiai dirbti ir tuo pačių jis labai mielas vyrukas. Aš jam prieš keletą dienų paskambinau ir jis vis dar mane vadina „treneriu“. Dabar jis turi kitą „viršininką“ ir esu įsitikinęs, kad jis jo nenuvils.“
Autorius: Nick Wright, www.skysports.com
Vertė: Giedrius Budginas