Fizinio rengimo treneris Marius
28Kov

Marius Čeliauskas. „Stengsimės, kad treniruotės būtų įvairios, įdomios ir motyvuojančios“

Balandžio mėnesį Futbolotreneris.lt individualių treniruočių sistemoje startuos ir Mariaus Čeliausko diriguojamos fizinio rengimo treniruotės. Diplomuotas futbolo ir fizinio rengimo treneris nuo 2011 iki 2018 m. darbavosi Nacionalinėje futbolo akademijoje, prižiūrėjo Lietuvos U17 ir U19 rinktinių futbolininkus, dirbo su Lietuvos futbolo teisėjų asociacijos nariais. Nuo 2018 metų pradžios M.Čeliauskas muštruoja Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkus, o prieš kelias savaites prisijungė ir prie Futbolotreneris.lt komandos.

Mariau, kodėl nusprendei tapti Futbolotreneris.lt komandos dalimi?

Visų pirma, sekiau šio projekto veiklą ir plėtrą socialiniuose tinkluose. Visada žavėjausi žmonėmis-treneriais, kurie darbais, o ne žodžiais reiškia savo veiklą. O jų veikla tikrai plati, apimanti tiek individualias treniruotes, socialinius projektus, tiek prisidedanti sprendžiant kitus futbolui aktualius klausimus. Ne veltui jie šiemet gavo LFF apdovanojimą, balsavusių žmonių valia buvo pripažinti geriausiu 2018 metų blog’u. Taip pat visuomet norėjau Vilniuje pradėti individualiai ruošti perspektyvius jaunus žaidėjus, nes šioje srityje turiu sukaupęs nemažai patirties bei žinių, praeityje teko dirbti ir Nacionalinėje futbolo akademijoje , ir jaunimo rinktinėse. Dėl to, džiaugiuosi, kad futbolotreneris.lt tinkamu metu pasiūlė prisidėti prie jų veiklos.

Turi nemenką darbo su jaunais futbolininkais patirtį, tad gal gali pasakyti, kokios yra vyraujančios fizinio pasirengimo tendencijos tarp jaunųjų futbolininkų?

Iš pradžių reikėtų atkreipti dėmesį į tokius aspektus, kaip: vaiko raida, kūno kompozicija, treniruotumas, silpnosios-stipriosios pusės, amžius bei biologinis amžius ir t.t. Aikštėje žaidžia komanda, bet ta komanda susideda iš 11 skirtingų atletų, dėl to labai svarbu atsižvelgti į kiekvieną komandos narį ir individualizuoti darbą, ypač jaunimo futbole! Treniruočių metu treneris įprastai dirba su didesne žaidėjų grupe, todėl ne visada lengva atsižvelgti į futbolininko individualumą. Būtent dėl šios priežasties pasaulyje jau senokai taikoma efektyvi individualių treniruočių praktika. Kitas klausimas, kiek Lietuvoje futbole apskritai dirba fizinio rengimo specialistų, ypač su jaunais futbolininkais? O juk būtent jaunimo futbole, vien tik fizinio pasirengimo prasme galime ugdyti įvairiausius jo aspektus.

Kokias didžiausias Lietuvos jaunųjų futbolininkų fizinio pasirengimo problemas esi pastebėjęs?

Tik pradėjęs dirbti fizinio rengimo srityje klausiau savęs, kuo Lietuvos futbolininkas skiriasi nuo aukščiausio lygio užsienio žaidėjo? Mano manymu, yra kelios didžiausios problemos.

Pirmiausia, tai kūno valdymas (vikrumas, mobilumas). Anksčiau užsienio spaudoje Lietuvos futbolininkai dažnai buvo vadinami „geltonomis spintomis“ ar kitokiais, nelabai maloniais epitetais. Tokių vertinimų mūsų futbolininkai susilaukdavo, nes jie būdavo gan dideli ir tvirtai sudėti. Na, bent jau buvo prieš keliolika metų. Bet didelis raumenų kiekis nebūtinai reiškia, jog žaidėjas yra stiprus ir galingas.

 

Jaunam futbolininkui per anksti pridėjus fizinės jėgos užkertamas potencialas pasiekti didesnio greitumo ribą. Dažnai treneriai norėdami pasiekti didesnį efektą aikštėje čia ir dabar, nusprendžia galingumą ugdyti per jėgos prizmę. Stebint dabartines futbolo tendencijas, matome, jog dažniausiai pasikartojančios atkarpos yra 5-15-25 metrai, tad atrodo, kad treneriai kaip ir yra teisūs. Bet prieš brendimą ir jo metu, greitam žaidėjui jėga gali užkirsti greitumo potencialą, nes tiesioginė įtaka į jėgos komponentą atvirkščiai veikia greitumo komponentą. O jėgą galima ugdyti vėlesniame amžiuje. Dėl to su jaunimu dirbantys ir greito efekto siekiantys treneriai renkasi lengvesnį kelią, tačiau to pasekmės vėlesniame amžiuje būna labai liūdnos.

 

Kita vertus, vos prieš kelis metus niekas Lietuvos futbole nekalbėjo apie CORE  – liemenį stabilizuojančių raumenų grupių (pilvo presas, nugara, šoniniai raumenys) lavinimą bei sąnarių mobilumą. O juk gerai paruoštas CORE apskritai yra pamatas, ant kurio galima lavinti visas kitas fizines ypatybes. Nes dažnai futbolininkų dvikovose žaidėjo stiprumą apsprendžia ne viršutinės kūno dalies raumenų kiekis, bet stiprumas ir stabilumas būtent CORE srityje. Kalbant apie mobilumą, tai yra labai svarbu sporte, nes nepakankamas mobilumas sąnariuose neleidžia išvystyti pilnos amplitudės judesių, to pasėkoje apkraunamos kompensacinės raumenų grupės, o neteisingai atliekant daug kartų pasikartojančius judesius galima iššaukti traumas. Tai ypač svarbu brendimo periode, nes dėl besivystančių raumenų nelavinant mobilumo, žaidėjas gali sustingti ir jo judesiai taps limituoti, tad galiausiai aikštėje turėsime dar vieną „medį“.

 

Dar viena klaida, kurią verta paminėti – per didelis dėmesys tik vienai fizinei ypatybei. Futbolas labai kompleksiškas sportas, reikalaujantis visų fizinių ypatybių dermės, tad ir dėmesys turėtų būti skiriamas atitinkamai visoms ypatybėms, žinoma, atsižvelgiant į futbolininko amžiaus tarpsnį bei individualumą. Per didelis nuokrypis į ištvermės komponentą turės neigiamą poveikį greitumo, galingumo komponentams. Ir atvirkščiai.

 

Galima, būtų paminėti ir daugiau probleminių sričių, bet aukščiau išvardintos yra pačios svarbiausios ir būtent jas turi ugdyti kiekvienas apie aukšto lygio futbolą svajojantis jaunuolis.

Nuo 2018 m. pradžios treniruoji ir profesionalius futbolininkus. Kokiomis fizinėmis savybėmis turi pasižymėti šiuolaikinis aukšto meistriškumo futbolininkas?

Vyrų futbole labai didelę įtaką turi pozicija, kurioje tu žaidi. Skirtingos pozicijos ir skirtingo profilio žaidėjas atitinkamai turi pasižymėti skirtingomis savybėmis. Visgi, yra ir bendros savybės, būdingos daugeliui pozicijų: kiekvienas futbolininkas turi būti vikrus (tai yra – gerai valdyti kūną ir mokėti keisti judėjimo kryptį), galingas-greitas (sprintuose, šuoliuose), stiprus (dvikovose), ištvermingas (gebantis daug kartų atlikti galingus judesius, bei sugebantis kuo greičiau atsistatyti po kiekvieno judesio).

Ir paskutinis klausimas – kokio pobūdžio bus Mariaus Čeliausko individualios treniruotės ir kiek laiko (bei pastangų) reikės, kad jų dalyviai pajustų teigiamą efektą?

Visų pirma, reikia išsiaiškinti visą situaciją: koks žaidėjo amžius (taip pat ir biologinis amžius), kokios stipriosios-silpnosios pusės (siekiant tai nustatyti bus atliekami įvairūs testavimai), koks komandinis užimtumas, buvusios traumos ir pan. Turint visą šią informaciją, sudėliosime žaidėjui individualų tobulėjimo planą ir pradėsime kantriai dirbti. Pratimai bus nuosekliai sunkėjantys, atsižvelgiant į žaidėjo progresą. Kaip jau minėjau, pasirinktas greitas kelias, įvykių forsavimas, nepriveda prie galimai geriausių rezultatų. Visų pirma reikia užtikrinti CORE ir kitų sąnarių mobilumą ir stabilumą, ir tik tada eiti prie fizinių ypatybių, tokių kaip vikrumas, galingumas, spec. ištvermė ugdymo. Be abejo, visada stengsimės, kad treniruotės būtų įvairios, įdomios ir motyvuojančios.

Dalintis:

Leave A Comment