Vaikų palaikymas
14Lie

50 patarimų sportuojančių vaikų tėvams

  1. Mylėkite savo vaiką besąlygiškai.
  2. Palaikykite savo vaiko trenerį.
  3. Supraskite, kad jie negali visą laiką laimėti.
  4. Padėkite jiems vystytis kaip asmenybei su savo charakteriu ir vertybėmis.
  5. Atsijunkite nuo „sportuojančio vaiko tėvystės“. Nedarykite taip, kad Jūsų vaiko sportas būtų pagrindine pokalbio tema prie stalo, automobilyje ir pan.
  6. Nedarykite visko už juos. Mokykite juos atsakomybės ir savęs valdymo įgūdžių.
  7. Nepristatinėkite savo vaiko sakydami: „Tai mano sūnus futbolininkas“ – sportas jų neapibrėžia, tai tiesiog veikla, kuria jie užsiima.
  8. Dažnai juos apdovanokite ir įvertinkite už sėkmingai padarytus darbus ir pastangas mažomis, paprastomis, praktiškomis ir asmeninėmis „dovanėlėmis“. Vaikams nereikia brangių ar piniginių dovanų vien dėl to, kad jie sportuoja.
  9. Bet geriausia juos apdovanokite tuo kas jiems labiausiai patinka – savo dėmesiu ir laiku skirtu tik jiems!
  10. Rungtynių metu elkitės oriai, būkite ramūs ir atsiplaidavę.
  11. Supraskite, kad sporte progresas kartais užtrunka ilgai: tai trunka mažiausiai 7 – 10 metų po vaiko brandos, kol jie pasiekia savo potencialą.
  12. Leiskite jiems būti vaikais ir mėgautis  gyvenimu.
  13. Norite tikėkite, norite ne, bet vaikai patys sugeba susikrauti ir išsikrauti treniruočių krepšį, išsiplauti treniruočių ir rungtynių aprangą, prisipilti į gertuvę vandens – mokykite ir padrąsinkite juos patiems būti atsakingais už savo sportinę karjerą.
  14. Už čempioniškas pergales neatsidėkokite vaikams nesveiku maistu.
  15. Futbolo technika ir požiūris į darbą yra svarbūs dalykai. Nešvaistykite pinigų savo vaikams nupirkdami naujausius bucus ir taip tikėtis, kad Jūsų vaikas dėl to taps geresniu.
  16. Padrąsinkite juos, kad jie su tokiu pačiu atsidavimu kaip sportui, žiūrėtų ir į mokyklos reikalus.
  17. Venkite „sporto maisto“ ir „sportinių papildų“, verčiau skirkite didesnį dėmesį subalansuotai mitybai, kuri būtų įvairi ir sveika.
  18. Leiskite savo vaikams išbandyti tiek sporto šakų kiek jie nori.
  19. Nespecializuokite savo vaiko per anksti!!! Tikru čempionu būnant dešimties metų netampama.
  20. Retai vartojamas nesveikas maistas žalos tikrai nepadarys. J
  21. Įvertinkite savo vaikus už dedamas pastangas, sukų darbą, bandymą atlikti naujus veiksmus rungtynių metu ir už kitų panašių vertybių demonstravimą, o ne vien tik už pergales.
  22. Mylėkite savo vaiką besąlygiškai (šį punktą verta pakartoti).
  23. Pašalinkite savo „kaltės liauką“. Tai Jums padės išvengti tokių frazių, kaip: „Aš turiu ir kitos veiklos, kuriai galiu skirti savo laiką“ arba „Ar tu supranti kiek aš turėjau paaukoti, kad tu galėtum žaisti futbolą?“. Kai Jūs pradedate žaisti „kaltės“ žaidimus – pralaimėtojais tampa visi.
  24. Paraginkite savo vaiką įsitraukti į įvairias veiklas, kurios lavina jo judėjimo įgudžius: bėgimą, gaudymą, metimą, balansavimą, judrumą, koordinaciją, greitį ir ritmą. Šie pagrindiniai įgūdžiai pravers visose sporto šakose.
  25. Padrąsinkite vaikus skirti laiko tik sau, tiesiog pabūti vaiku – jokių namų darbų ar sporto.
  26. Padrąsinkite savo vaikus turėti tokių draugų, kurie nebūtų iš jų klasės ar futbolo komandos.
  27. Padėkite savo vaikams pasiekti išsikeltų tikslų, o tada visa šeima pasidžiaugite vaiko pasiektais tikslais.
  28. Niekada bausmės reikalams nenaudokite sporto treniruočių, pvz., nedrauskite jiems eiti į treniruotes prasižengus arba neliepkite jiems daugiau treniruotis dėl kokio nors prasižengimo.
  29. Visa šeima kartu užsiimkite tokia sportine veikla, kuri nesusijusi su Jūsų vaiko lankoma sporto šaka. Naudos bus visiems.
  30. Pažinkite savo vaiko komandos kitus žaidėjus ir jų tėvus.
  31. Reguliariai lankykitės savo vaiko treniruotėse, kad vaikas suprastų, jog Jūs domitės jo tobulėjimu, o ne vien tik pergalių ir pralaimėjimų santykiu.
  32. Padėkite komandai rasti rėmėjų ir papildomų lėšų, nors jos ir tiesiogiai nebūtų skirtos Jūsų vaikui.
  33. Pasakykite savo vaikui, kad Jūs didžiuojatės juo todėl, kad jis sportuoja.
  34. Skirkite savo laiką įsitraukdami į komandos „Tėvų komitetą“.
  35. Skirkite savo laiką padėdami treniruotėse ir rungtynių metu, bet… stenkitės nedirbti tiesiogiai su savo vaiku. Tai labiau padės Jūsų vaikui suprasti „komandos“ reikšmę.
  36. Nors jeigu ir pats esate buvęs futbolo žaidėjas ar esate apmokytas treneris, venkite būti savo vaiko treneriu. Tai labai retai kada pasiteisina.
  37. Žinokite, kad Jūsų vaiko noras užsiminėti pasirinkta sporto šaka gali praeiti.
  38. Taip pat žinokite, kad vienoje sporto šakoje įgyti įgūdžiai gali praversti ir kitoje sporto srityje.
  39. Supraskite, kad yra laikas, kada Jūsų vaikas netobulėja. Tokiu metu padrąsinkite savo vaiką sportuoti vien dėl to, kad tai smagu arba sutelkite dėmesį į technikos mokymąsį ir padėkite jiems lavinti užsispyrimą ir kantrybę – tai dvi savybės, kurios pravers visą gyvenimą.
  40. Sugalvokite patarimą patys sau.
  41. Tinkamai palaikykite savo vaiką rungtynių metu ir nelaikykite savęs niekam tikusiu, jeigu jie blogai pasirodo rungtynėse.
  42. Įsitikinkite, kad savaitės eigoje esate numatę skirti laiko tik šeimai, kada Jūsų šeima užsiima bandra veikla ir kalbasi apie bendrus šeimos reikalus, o ne apie vaiko sportą.
  43. Būkite griežtai nusitatę prieš rūkymą ir kitų medžiagų vartojimą.
  44. Pavyzdingai vartokite alkoholį, kai Jūsų vaikai yra šalia.
  45. Neieškotike lengvų kelių į sporto viršūnę. Sporte sėkmę lemia ne „magiški sporto gėrimai“ ar „super papildai“, o nuolaitinis treniravimasis. Tikroji „magija“ yra meilė sportui ir fizinė sveikata.
  46. Jeigu vienas iš Jūsų vaikų yra sporto „čempionas“, o kitas ne, tai būkite įsitikinkite, kad abiems skiriate tiek pat rūpestingumo, dėmesio ir entiuziazmo.
  47. Pašalinkite iš savo žodyno tokias frazes: „Kai aš žaisdavau, tai mes darydavome taip“.
  48. Paraginkite, kad Jūsų vaikas turėtų pavyzdžių, kuriais galėtų sekti, bet tai nebūtinai turi būti koks futbolo žaidėjas. Raskite tokį pavyzdį, kuris nuolat demonstruotų tokias savybes, kaip: vieningumas, kuklumas, nuoširdumas ir gebėjimas prisiimti atsakomybę už savo veiksmus.
  49. Padrąsinkite juos įgyti tokių lyderio savybių, kaip: gebėjimas dalintis, nesavanausiškumas, komandinis darbas, dosnumas. Sportas gali išmokyti visų reikalingų savybių.
  50. Nelyginkite savo vaiko pasiekimų su kitų vaikų pasikeimais, nes tai tik sukuria barjerus tarp vaikų, o pasaulyje to tikrai netrūsta.

Wayne Goldsmith / Helping Your Child Achieve in Sport – Fifty Things You Can Do

Vertė Giedrius Budginas

Dalintis:

Leave A Comment