Futbolo treneriai
28Bal

Įkvepiantys patarimai futbolo treneriams

Arsene Wenger, buvęs FC Arsenal treneris:

Treneriui būtina suprasti ką jis myli šiame žaidime ir kas jam yra svarbu. Privalai turėti aiškią idėją kaip nori, kad futbolas būtų žaidžiamas ir taip pat turi turėti psichologinio tvirtumo, kad savo idėjas įgyvendintum praktiškai.

Sutikau daug šviesių ir gabių žmonių, bet mažai kas iš jų buvo dar ir drąsūs. Kaip treneris tu privalai būti drąsus, kad galėtum pasakyti: „Tikiu, kad tai yra teisinga ir aš jums tai įrodysiu futbolo aikštėje.“ O tai ir yra būtent tai kodėl aš myliu šitą darbą. Neužtenka kalbėti, turi įrodyti, kad tai ką tu kalbi – veikia futbolo aikštėje. O kaip suprasti ar tai veikia? Tu gali tai suprasti po kiekvienų rungtynių pasižiūrėjęs į rezultatą. Kartais suklysti, bet svarbiausia, kad žinai jog padarei klaidą. Toks supratimas perkeičia tavo asmenybę. Gyvenime turi turėti griežtą nusistatymą, o savo idėjas paversti veiksmais.

Arsene Wenger treneris

Rafael Benitez, Newcastle United treneris:

Mano patarimas paprastas: trenerio darbui būtina aistra ir valandos. Turi būti aistringas futbolo mylėtojas ir savo kaip trenerio tobulėjimui turi dedikuoti begalę valandų. Taip pat turi pasitikėti savo gebėjimais. Kai buvau atleistas iš dviejų pirmųjų savo trenerio darbų, – vienas klubas mane atleido vos po devynių rungtynių, – aš pradėjau iškart ieškoti naujos darbo vietos ir tęsiau mokslus. Turėjau fizinio rengimo išsilavinimą, kuriame keturi metai buvo skirti tik futbolo specializacijai. Aš visą gyvenimą praleidau sporte, tai buvo mano gyvenimas. Prisimenu kaip mano agentas man pasakė, kad po dviejų atleidimų man bus sunku gauti naują darbą. Be jokių dvejonių aš jam atsakiau, kad aš gausiu darbą aukščiausioje lygoje. Visu šiuo sunkiu laikotarpiu mane labai palaikė žmona.

Kai atlikau stažuotes Italijoje, Anglijoje ir Brazilijoje, tai visiems sutiktiems treneriams aš užduodavau daug klausimų. Jeigu ko nežinai, tai turi surasti atsakymus. Jeigu nori laimėti, tai turi daryti tai kas būtina ir žinoti kas veikia, o kas ne. Savo tėvų namuose aš turėjau 1500 futbolo rungtynių įrašų diskų ir kiekviename tame diske buvo po tris rungtynių įrašus. Aš visus įrašus labai detaliai analizavau. Labai svarbu, kad treneris visą gyvenimą išlikti futbolo žaidimo studentu.

Rafael Benitez futbolo treneris

Alex Ferguson, buvęs Manchester United treneris:

Daugelis buvusių žaidėjų tampa treneriais. Būnant žaidėju privalai daug paaukoti dėl savo karjeros, bet kai tampi treneriu – turi paaukoti dar daugiau, nes šiam darbui atiduodi visas savaitės dienas. Kai atsiduri futbolo pasaulyje privalai labai sunkiai dirbti ir dėl to nukenčia tavo šeima. Šiame darbe turi pasižymėti dideliu darbštumu. Tikrai geras treneris yra tas, kuris sunkiai dirbdamas jaučiasi laimingas. Patikėkite manimi, sunkiai dirbti treniravime visą gyvenimą nėra lengva.

Treneris viduje turi būti veržlus, jausti alkį ir aistrą, nes žaidėjai žiūrėdami į tave turi jausti, kad jie tau rūpi. Jeigu jaunas treneris turi šias savybes, kurias ką tik paminėjau, tai jie turi galimybių pasiekti aukštumų. Pabaigai norėčiau pasakyti, kad labai svarbu viską daryti palaipsniui, žingsnis po žingsnio. Aš pradėjau žemiausiame lygyje ir nuo šio lygio atsidūriau ten kur dabar esu. Beje, šiame darbe svarbus ir sėkmės faktorius.

Alex Ferguson, buvęs Manchester United treneris

Roberto Martinez, Belgijos futbolo rinktinės treneris:

Mano patarimas toks: keliauk, būk smalsus, atviras idėjoms ir mokykis pažinti skirtingas kultūras. Treneris turi pažinoti savo žaidėjus: kaip skirtingi žaidėjai reaguoja į nesėkmes, kaip elgiasi skirtingose situacijose.  Turi sugebėti išvengti bereikalingo streso. Iki tam tikro taško stresas gali būti naudingas, nes jeigu tu nejauti jokio jaudulio, vadinasi tu neatsiduodi 100%. Mano atveju aš stresą išgyvenu tada, kai jaučiuosi jog nesu visais klausimais pasiruošęs rungtynėms. Negatyvus stresas yra toks, kai tu jaudiniesi dėl dalykų, kurių tu negali kontroliuoti.

Svarbu gerai išsimiegoti, sveikai maitintis ir sunkiai dirbti – turi sau sukurti tokias sąlygas, kurios tau suteiktų didžiausias galimybes puikiai atlikti savo darbą. Treneriui būtina sugebėti aiškiai perduodi norimą žinutę žaidėjams. Aiškumas, tikslūs planai, bendri tikslai padeda žaidėjams atskleisti savo talentą ir potencialą. Trenerio profesija nėra darbas, tai aistra ir gyvenimo būdas. Jeigu jums kada prireiks laisvos dienos poilsiui, vadinasi, šis darbas skirtas ne jums.

Roberto Martinez, Belgijos futbolo rinktinės treneris

Steve Kerr, Golden State Warriors treneris:

Daug dėmesio turi skirti savo treniravimo filosofijos kūrimui. Prieš pradėdamas dirbti treneriu aš dirbau TNT televizijoje. Vieną vasarą dalyvavau lyderystės konferencijoje ir čia visai netikėtai sutikau trenerį Jeffą Van Gundy‘į. Jis man pasakė tai, ką sako visiems pradedantiesiems treneriams: „Viską užsirašinėk. Viską ką išmokai ir sužinojai, viską ką norėtum padaryti, ką norėtum pakeisti. Tai padės tau susidėlioti mintis ir taip susikursi savo treniravimo filosofiją“.

Aš jo paklausiau ir savo kompiuteryje susikūriau naują wordinį failą ir jau po kelių dienų padariau pirmuosius įrašus. Per savo karjerą turėjau daug puikių trenerių, o mano komandos draugais buvo geriausi NBA žaidėjai, tad ką užsirašinėti tikrai turėjau. Rašiau viską, net mažiausias smulkmenas, persibraižydavau puolimo derinius ir gynybines schemas. Užsirašydavau viską, nuo žaidėjų šeimos narių keliavimo į varžybas taisyklių iki to ar reikia žaidėjams, kurie mažiau rungtyniavo, atlikti  kardio pratimus po rungtynių.

Pradėjau rinkti varžybų vaizdo įrašus, kuriuos peržiūrinėdavau namuose. Iš įrašų išsikarpiau visus man patikusius derinius. 2014 metais jau buvau surinkęs 50 derinių, o iš savo wordinių užrašų failų sukūriau eilę pristatymų su Power Point‘u. Kai nuvykau į pokalbį dėl darbo, kuris truko tris valandas, pristačiau savo filosofiją. Pristatymą su Power Point‘u pradėjau nuo skyrelio pavadinto „Kodėl aš pasiruošęs tapti treneriu“ ir kalbėjau apie lyderystę, santykius, analizę ir dar apie tokius dalykus kaip aprangos kodas, dietetikos specialistus, jogos instruktorius ir miego specialistus. Tą dieną aš buvau viskam pasiruošęs.

Steve Kerr, Golden State Warriors treneris:

Gareth Southgate, Anglijos futbolo rinktinės treneris:

Labai didelę trenerio darbo dalį sudaro jo alkis žinioms ir norui tobulėti. Visada turi ieškoti naujų būdų kaip gerinti savo darbą ir metodų, kurie padėtų žaidėjams geriau suprasti ko tu iš jų nori. Yra begalę būdų kaip šiais laikais galima mokytis ir tobulėti: skaityk mokslinius straipsnius, žiūrėk Youtube‘ą, dalyvauk seminaruose ir kursuose. Interneto dėka daug ko gali išmokti, tad neieškok jokių pasiteisinimų kodėl tu negali tobulėti.

Gareth Southgate, Anglijos futbolo rinktinės treneris:

Parengė Giedrius Budginas

Šaltiniai:

www.uefa.com,
www.si.com,
www.ucfb.com,
ww.arsenal.co

Dalintis:

Leave A Comment